Značku Mr. KEBAB kopíruje svet

Nebolo to nič príjemné, keď nás internet upozornil na našu „novú“ prevádzku v Kórei či v Turecku. Akokeby z oka vypadla tej našej - slovenskej. Ako sa chrániť pred globálnym vykrádaním duševného vlastníctva? 

Pocity okradnutého človeka, ktorému vybielili nápady, logo, vizuál sa striedajú s čudnou hrdosťou. „Asi sme fakt dobrí,“ tvrdí so zmyslom pre humor Ľubor Lelovits, autor a majiteľ konceptu rýchleho občerstvenia Mr. KEBAB.  Ukradnúť sa dnes už dá naozaj všetko: vizuál, logo, vzhľad oblečenia pre personál, ponuka jedál, či webová stránka. Hranice, či kontinenty tu nehrajú žiadnu rolu. „Obchodná značka Mr. KEBAB je v Európskej únii chránená od roku 2006. Vďaka tomu sa môžem domôcť svojich práv aspoň v Maďarsku, kde tiež stojí jedna z mojich prevádzok, dnes už nelicencovaná. Priznám sa, že tomu celkom nerozumiem, ale do istej mieri mi to zároveň lichotí. Pravdepodobne to, čo som roky vymýšľal a doťahoval do detailov asi nebude zlé,“ prezrádza Ľ. Lelovits.

Zlodeji z druhej strany zemegule

To, čo ho začína trápiť oveľa viac sú ďalšie pirátske prevádzky vo svete. „Kórejčania ma oslovili v čase, kedy bol franchisingový manuál Mr. KEBAB ešte len „v plienkach“. Vzhľadom k zodpovednosti voči značke a precíznosti som ich požiadal o trpezlivosť. Neboli ochotní čakať a skopírovali všetko, čo našli na internete,“ objasňuje Ľ. Lelovits okolnosti vzniku „pobočky“ v Soule. Z recesie sa ocitla aj na oficiálnej stránke www.mrkebab.eu

Pri zadávaní adresy do prehliadača sa môže pokojne stať, že slovenskú stránku otvoríte v kradnutej tureckej verzii. Stačí zadať www.mr-kebab.com  Podobnosť čisto náhodná?

Pozn.: Značku Mr. KEBAB v Európskej únii chráni obchodná známka.

Spravodlivosť na dlhé lakte

„Ak iná osoba preberá bez súhlasu na používanie jednotlivé prvky franšízy, napríklad používa pre vlastné podnikanie cudziu ochrannú známku, vizuál, grafické webové rozhranie a iné prvky, porušuje jednotlivé práva poskytovateľa franšízy, ale vlastne i nadobúdateľa, kedy často osoba oprávnená z licencie sa môže brániť proti porušovateľovi rovnako, ako samotný majiteľ. Ak niekto napodobňuje franšízu ako celok, bez potrebných licencií, môže sa dopúšťať aj nekalej súťaže. Proti porušovateľom sa možno brániť predovšetkým výzvami na upustenie od neoprávneného konania, prípadne i príslušnými žalobami na príslušných súdoch. Dôležité je vždy posúdiť aj stret na trhu,“ radí JUDr. Leo Vojčík, manažujúci partner advokátskej a patentovej kancelárie Vojčík & Partners.

Ľ. Lelovits sa nevzdáva a i napriek nepríjemnej skúsenosti tvrdí, že podnikanie formou franchisingu má veľkú budúcnosť pre jeho vysokú efektivitu s rýchlym návratom investícií.

9 výhod franchise programu Mr. KEBAB

KVALITNÁ ZNAČKA - neustále sa upevňujúca na trhu
Systém NEUSTÁLEJ PODPORY franchisantov zo strany franchisora
NONSTOP PORADENSTVO - dobré rady po telefóne, prípadne osobne
Prepracovaný medzinárodný FRANCHISOVÝ KONCEPT
Finálna ÚPRAVA JEDÁL sa vykonáva priamo pred očami klientov
Príjemná RÝCHLA NÁVRATNOSŤ vložených prostriedkov do 2 - 3 rokov
Dôraz je kladený na kvalitné, čerstvé a CHUTNÉ SUROVINY
FLEXIBILNÉ nároky na FINANCIE v závislosti od veľkosti, lokality a úprav
Prístup k prepracovanému MARKETINGOVÉMU KONCEPTU