NAPÍSALI O NÁS: Košičan Ľubor Lelovits sám navrhol franšízový projekt Mr. KEBAB.

 
 

Ako krkolomne si Mr. KEBAB prerážal svoju cestu na nové trhy, aké dôležité je (nielen) v gastronómii
robiť veci systematicky alebo koľko práce, peňazí a úsilia stojí vytvorenie vlastnej franšízy.

Ľubor Lelovits, kedysi majiteľ úspešnej reklamnej agentúry z Košíc, si počas svojich obchodných ciest rád pochutil na kebabe. Keďže cítil nutkanie posunúť sa v profesijnom živote ďalej, skoncoval so svetom reklamy a stanovil si novú métu: vybudovať nadnárodnú sieť fast-foodov práve s kebabmi.
To sa ešte písal rok 2004. Dnes, v roku 2016, dostáva sen reálne kontúry – jeho franšíza s názvom Mr. KEBAB expanduje do zahraničia.
Nedajte sa ale pomýliť menom – v týchto prevádzkach tvoria kebaby len približne tretinu sortimentu. Kúpite si v nich aj rôzne mäsité a bezmäsité pochutiny či ovocné šťavy.


Mohli by ste, prosím, predstaviť pár vetami seba a svoju cestu k Mr. KEBAB?

Podnikám od roku 1990, prvých 14 rokov som viedol reklamnú agentúru a dizajnové štúdio – mám vyštudovaný priemyselný dizajn. Keďže som už po takom dlho čase stratil motiváciu a inšpiráciu, rozhodol som sa túto životnú kapitolu uzavrieť a skúsiť niečo nové. V tom čase som veľa cestoval a na cestách som si obľúbil kebab. Vo svete bolo už vtedy veľa stánkov a predajní s kebabmi, neexistovala ale ešte ucelená sieť fast-foodov na spôsob KFC alebo Burger King, ktorá by garantovala kvalitu produktov. Po krátkom premýšľaní a diskusiách s priateľmi som sa rozhodol vstúpiť na trh. 
Od začiatku som mal na mysli vytvorenie siete a franšízy. 
Na trhu bola čierna diera, ktorú som chcel vyplniť a niečo pritom vybudovať – bez ohľadu na skutočnosť, či sa to podarí alebo nie. O niekoľko mesiacov na to už stála prvá prevádzka Mr. KEBAB v Košiciach.


Na webovom sídle máte napísané, že ste prvá slovenská franšíza fast-foodov, ktoré sa venujú predaju kebabov. Chceli ste, aby vaši zákazníci vnímali značku ako slovenský alebo medzinárodný koncept?

Na začiatok je potrebné povedať, že sme slovenský podnik, nemáme žiadneho zahraničného investora a na nič sa nehráme. Sám som koncept vymyslel, som Košičan, čiže ide o slovenskú záležitosť. Naším primárnym záujmom bolo, aby sme mali perfektne premyslené logo, dizajn predajne a marketing. Konečným cieľom ale bolo, aby nás ľudia vnímali ako zahraničnú firmu, ktorá zavítala konečne na Slovensko. Ľudia ma vždy zastavovali a pýtali sa ma, ako sa mi sem podarilo získať tento koncept či koľko ma to stálo. A pritom je to úplne naopak – my sa dnes rozširujeme do zahraničia.

 

Keď sa dnes prejdete centrom Košíc alebo iného väčšieho slovenského mesta, určite narazíte na množstvo prevádzok s kebabmi alebo rýchlym občerstvením. Ako sa od konkurenciu odlišujete a ako sa vám v tomto prostredí darí?

Na začiatok je potrebné povedať, že sme slovenský podnik, nemáme žiadneho zahraničného investora a na nič sa nehráme. Sám som koncept vymyslel, som Košičan, čiže ide o slovenskú záležitosť. Naším primárnym záujmom bolo, aby sme mali perfektne premyslené logo, dizajn predajne a marketing. Konečným cieľom ale bolo, aby nás ľudia vnímali ako zahraničnú firmu, ktorá zavítala konečne na Slovensko. Ľudia ma vždy zastavovali a pýtali sa ma, ako sa mi sem podarilo získať tento koncept či koľko ma to stálo. A pritom je to úplne naopak – my sa dnes rozširujeme do zahraničia.

Keď sa dnes prejdete centrom Košíc alebo iného väčšieho slovenského mesta, určite narazíte na množstvo prevádzok s kebabmi alebo rýchlym občerstvením. Ako sa od konkurenciu odlišujete a ako sa vám v tomto prostredí darí?

Odkedy som začal podnikať v tejto oblasti pred 11 rokmi, vzniklo aj zaniklo veľa prevádzok. Na rozdiel od nich sme sa nikdy nesnažili postaviť fast-food a predávať. Naopak, chceli sme založiť franšízu a vybudovať medzinárodnú sieť. To je veľký rozdiel. Potom vám nestačí, že si prenajmete priestor, vybavíte ho, nakúpite mäso a začnete predávať. Všetko musíte riešiť systematicky a komplexne tak, aby bol váš model použiteľný aj v iných prevádzkach. Od konkurencie sa ďalej líšime tým, že naše prevádzky ani zďaleka nepripomínajú turecký, orientálny či grécky kebab. Výzorovo, dizajnom ani sortimentom. Dizajn aj interiér je robený moderne, stredoeurópsky. Chceme byť vnímaní ako kvalitný fast-food. Kebabové produkty u nás tvoria len asi 35 % ponuky, zvyšné produkty sú postavené na báze syru, zemiakov alebo kuracieho mäsa. 
Tiež sa nezaoberáme slovami ako lacnejší a drahší – od začiatku máme nastavenú našu vlastnú líniu. Pracujeme s veľmi kvalitnými surovinami, strážime si našu úroveň a s cenou nechceme nikoho podliezať. Výsledkom je tak veľmi chutný produkt. Môžem vám prezradiť, že si napríklad aj v rovnakom nákupnom centre viete kúpiť kebab s cenou o tretinu nižšou, za akú ju ponúkame my. V Mr. KEBAB ale vieme, že ho predáme 3x toľko ako konkurencia. Nie je to len o cene, napriek tomu, že si to niektorí myslia.

 


 

Pamätáte si ešte na cestu, ktorou ste sa dostali od prvého obchodíku k prvému franchisantovi?

Aby ste mohli budovať franšízu, musíte sa najprv veľmi veľa učiť, ako kebaby správne vyrábať a predávať. Keď sa to konečne naučíte, učíte sa ďalej, ako správne nastaviť celý systém, vytvoríte si manuál a svoju myšlienku pilujete do dokonalosti. Až keď máte úplne všetko hotové, môžete začať predávať franšízové licencie. Ale aj na to potrebujete chodiť na výstavy, zvládnuť marketing a ideálne mať obchodníka, ktorý sa tomu bude venovať na plný úväzok. To stojí kopec času, energie, vynaloženého úsilia a hlavne peňazí.

U nás je situácia dnes taká, že vlastníkom franšízového konceptu je spoločnosť Mr. KEBAB, s. r. o., ktorá spravuje a buduje sieť franchisantov. Naša druhá firma, Hook, s. r. o., je v podstate franchisantom, aj keď je to ešte stála naša firma. Vlastní 3 konkrétne prevádzky na Slovensku. Jednu z nich, v Žiline, ponúkame šikovnému franchisantovi na predaj. Aktuálne máme predanú okrem slovenských už aj licenciu s opciou na master franšízu do Českej republiky. Onedlho pôjdeme schvaľovať miesto, kde sa postaví prvá prevádzka v Prahe. Ak bude po vybudovaní prvých prevádzok spokojnosť z oboch strán, prichádza do hry možnosť zakúpiť si licenciu na celú Českú republiku a spravovať si vlastnú sieť. My tým získame energiu venovať sa ďalším krajinám ako Poľsko, Rakúsko alebo Maďarsko.

 

Určite Vás pravidelne oslovujú potenciálni franchisanti s ponukou na spoluprácu. Pozeráte sa v takom prípade na ich podnikateľskú históriu alebo sa snažíte dať príležitosť aj ľuďom, ktorí majú nadšenie?

Náš potenciálny franchisant nemusí mať absolútne žiadne skúsenosti s podnikaním alebo gastronómiou. V každom prípade je najdôležitejšie jedno – človek by mal mať ambíciu postaviť niečo vlastné a tento svoj záujem aj reálne prejavovať. Dostávame veľa telefonátov od ľudí, ktorí sa chcú dozvedieť viac, ale po tom, ako zistia, že ich čaká investícia do licenčného poplatku a výstavby prevádzky, ich záujem rýchlo opadne. Bol aj taký záujemca, ktorý prejavil veľký záujem a mal aj pripravený kapitál, no keď som mu vysvetlil, že je potrebné prísť osobne do Košíc, aby si mohol všetko pozrieť na vlastné oči, už sme o ňom nepočuli. Ak chce niekto investovať do podnikania také veľké peniaze, je len v jeho záujme, aby si všetko vopred prehliadol. Každému záujemcovi ďalej pošleme úvodný dotazník, kde má vyplniť čo možno najviac informácií o sebe a svojom podnikaní. Ak nám nevypíše ani dotazník, znamená to, že nemá reálny záujem stať sa partnerom. Byť franšízový partner je podobné partnerstvo, ako byť v manželstve na dlhé roky - spolu ostávate nielen v dobrom, ale aj v zlom.

Na základe dotazníka posúdime, či by sme mu mali alebo nemali licenciu predať. Následne záujemcu skontaktujeme a pozveme ho do Košíc, aby sa mohol pozrieť a ochutnať produkty. Ak vyhodnotíme po spoločnom stretnutí, že máme obaja vôľu pokračovať, podnikneme ďalšie kroky, ktoré by mali vyvrcholiť úspešnou dohodou, predajom licencie, vybudovaním prevádzky a zabehnutí prevádzky.

 

Zahŕňa licenčný poplatok aj naprojektovanie samotnej prevádzky v priestoroch, ktoré si prenajal / zakúpil?

u je potrebné si uvedomiť, že podnikateľ má 2 možnosti, ak chce podnikať...

Celý článok si môžte prečítať na portáli Podnikajte.sk: https://www.podnikajte.sk/start-podnikania/c/2984/category/gastronomia/article/lelovits-mr-kebab-fransiza.xhtml

 

9 výhod franchise programu Mr. KEBAB

KVALITNÁ ZNAČKA - neustále sa upevňujúca na trhu
Systém NEUSTÁLEJ PODPORY franchisantov zo strany franchisora
NONSTOP PORADENSTVO - dobré rady po telefóne, prípadne osobne
Prepracovaný medzinárodný FRANCHISOVÝ KONCEPT
Finálna ÚPRAVA JEDÁL sa vykonáva priamo pred očami klientov
Príjemná RÝCHLA NÁVRATNOSŤ vložených prostriedkov do 2 - 3 rokov
Dôraz je kladený na kvalitné, čerstvé a CHUTNÉ SUROVINY
FLEXIBILNÉ nároky na FINANCIE v závislosti od veľkosti, lokality a úprav
Prístup k prepracovanému MARKETINGOVÉMU KONCEPTU