NAPÍSALI O NÁS: Dizajnér, ktorý dal svetu Mr. KEBAB

Keď pred 12 rokmi presviedčal dodávateľov o svojich plánoch s fast foodovou prevádzkou kebabu, považovali ho za rojka. Dnes je majiteľom obľúbenej medzinárodnej siete Mr. KEBAB a vďaka vycibrenému vkusu, vlastnej kreativite a nadčasovému uvažovaniu žne úspechy. Ing. Ľubor „Mr. KEBAB“ Lelovits.

Podľa prezidenta Slovenskej franchisingovej asociácie Jozefa Šétaffyho je franchising „poslaním bez limitov pracovnej doby". Súhlasíte s ním?

Osobne si myslím, že každý druh podnikania, pokiaľ ho robíte srdcom a s láskou, je vlastne poslaním bez limitov pracovnej doby. U franchisingového podnikania, pokiaľ ste franchisor, sa tak vlastne staráte nielen o vlastné prevádzky, ale aj o vašich franchisantov. To naozaj prináša so sebou určité rozhodnutia na úkor voľného času alebo často aj rodiny. Potrebujete byť vlastne on-line 24 hodín denne 7 dní v týždni, pretože váš klient - franchisant - si za tento servis platí.

Vychádza mi, že musíte byť tým pádom neustále k dispozícii...

Áno, ak chcete, aby mu jeho prevádzka pod vašou značkou fungovala čo najlepšie a bezproblémovo, tak mu musíte pre jeho prípadné potreby byť neustále po ruke. To v normálnom biznisovom podnikaní takto neplatí. Ale na druhej strane do franchisingového podnikania ide každý dobrovoľne, takže nie je dôvod na sťažnosti. A nakoniec  aj ten on-line servis sa dá pekne zmanažovať.

Ako by ste ohodnotili podnikateľské prostredie na Slovensku?

Neviem to porovnať s inými okolitými štátmi okrem Maďarska. Tam sme otvárali pobočku pre riadenie maďarského trhu a poviem Vám - bolo to dobrodružstvo od začiatku. Už v momente, keď si maďarská právnička dovolila meniť našu spoločenskú zmluvu (ktorá je za normálnych okolností striktne nemenná) podľa nejakej predlohy, ktorú mala práve v počítači a zmenila tým jej základné pravidlá a články, mi bolo jasné, že v Maďarsku bude veselo. 

Z tohto pohľadu je podnikateľské prostredie u nás stabilizované a s jasnými pravidlami.

To ale neznamená, že nie je čo zlepšovať (úsmev). Vláda neustále sťahuje slučku okolo podnikateľov a robí to, bohužiaľ, paušálne, bez toho, aby sa zamerala na tých, čo pravidelne porušujú pravidlá. Paušálne, tzv. „daňové licencie“ hovoria samé za seba. Sám mám firmu, ktorá momentálne vykazuje nulovú činnosť z rôznych dôvodov a na konci roka platím štátu daň zo zisku. Z akého, za čo, a prečo? Bohužiaľ, lepšie časy pre podnikateľov na Slovensku už boli.

Kedy u Vás skrsla myšlienka kebabovej siete fast foodov Mr. KEBAB?

V roku 2004, keď som skončil s mojou pôvodnou reklamnou agentúrou. Jednoducho som potreboval po 14 rokoch reklamy zmenu a uvažoval som, do čoho sa pre ďalšiu etapu v podnikaní pustiť. Najprv som si chcel otvoriť reštauráciu, ale môj dobrý kamarát, ktorý sám jednu vlastnil, mi otvoril oči a vysvetlil mi všetky starosti s tým spojené. Hlavne, čo sa týka závislosti na kuchároch. Keďže som stále rád cestoval a všade som vyhľadával kebabové stánky, uvedomil som si, že fast food je jednoduchšia forma gastronómie a rozhodnutie padlo práve na kebab.

Už vtedy bol na Slovensku kebab v kurze?

Prieskumom trhu som zistil, že kebabov a kebabistov bolo síce veľa, ale nikde na internete som nenašiel ani zmienku o nejakej väčšej, prípadne rovno franchisingovej sieti. Vyhodnotil som si to ako čiernu dieru na trhu a padlo rozhodnutie druhé - nielen kebab, ale rovno medzinárodná franchisingová sieť Mr. KEBAB. Dohromady som dovtedy veľa o kebabe nevedel, len mi chutil. Takže mnohí moji známi si ťukali na čelo a veľmi mi neverili. A ťažké to bolo aj s dodávateľmi, ktorých som presviedčal o mojich plánoch a lákal som ich na širšiu spoluprácu. Bol som pre nich len ďalší rojko.

Ako dlho Vám trvalo, kým ste dotiahli všetky detaily biznis modelu?

Celé to trvalo od prvej myšlienky do otvorenia prvej prevádzky asi 9 mesiacov. Prvé bolo na rade logo a názov fast foodu. Keďže som vyštudovaný dizajnér a kreatívec od narodenia, mal som od začiatku vcelku jasnú predstavu o tvare, farbách, štýle a pod. Spolu s grafikom sme pripravili viac variantov loga a urobil som si prieskum priamo na školách medzi mládežou, keďže práve mládež som považoval za moju hlavnú cieľovú skupinu, ktoré logo by ich oslovilo najviac. Asi po 4 mesiacoch prieskumov a vyladenia loga bola jasná jeho finálna podoba.

A čo samotné mäso?

O samotnom kebabe som naozaj nevedel veľa, ale jedno som vedel už vtedy. Idem stavať budúcu franchisingovú prevádzku a tomu musím podriadiť všetko - jednoducho riešenia museli byť systémové a nielen pre jeden fast food a dosť. A ešte jedno som vedel, že nechcem, aby môj fast food vyzeral, cítil, alebo sa správal orientálne. Jednoducho som chcel postaviť moderný stredoeurópsky fast food na báze kebabu. S mojím kamarátom z Jemenu sme vycestovali na 3 dni do Viedne a obiehali kebabárne. Cieľom bolo získať najlepší kontakt na dodávateľa mäsa z arabskej komunity. To sa mi aj podarilo a dodnes - už viac ako 10 rokov odoberám kebaby, dnes už vyrábané špeciálne pod značkou Mr. KEBAB, stále z tej istej fabriky.

Pomerne veľkým problémom franchisingo- vých prevádzok je kopírovanie a falšovanie brandu. Vy ste sa s tým stretli. Ako sa dá proti tomu bojovat?

Je to veľmi ťažké, pretože to stojí peniaze na právnikov, odčerpáva to energiu a výsledky sú vždy neisté. Zažil som to už aj na Slovensku, keď si nejaký Turek otvoril stánky s kebabom a vôbec sa neobťažoval s vlastnou identitou. Jednoducho používal naše meno, logo aj časť komunikačnej grafiky. Našťastie som sa o tom dozvedel od produktového dodávateľa, tak som za ním vycestoval a vysvetlili sme si, že ak to okamžite nezmení, súdne mu zastavím činnosť. Našťastie sa tak zľakol, že ešte sme boli len pol hodinu na spiatočnej ceste a už mi telefonoval, že všetky náležitosti odstránil a nebude sa to opakovať. Naozaj, pri ďalšej návšteve sa mi to aj potvrdilo.

Ale v zahraničí je to horšie. S Maďarmi vedieme súdny spor (verím, že sme pomaly na konci) a napríklad pred mesiacom ma upozornili na najčerstvejšiu krádež z írska. Keďže je to v EÚ a máme EÚ ochranné známky, nejaké možnosti tu sú.

Známi sú však aj zlodeji z Južnej Kórey...

Juhokórejci mali svojho času velký záujem o kúpu mojej Master licencie, ale vtedy som ešte nebol na to pripravený, tak som im odpísal, že musia počkať a že sa im ozvem. Nepočkali a oko- pírovali z internetu, čo sa dalo. Bohužiaľ, ochranné známky máme zatiaľ naozaj len pre EÚ, takže na Južnú Kóreu nemám vážny dosah. Podobne je to aj s Tureckom. Okrem toho, že oko- pírovali logo aj základné prvky exteriéru, ukradli mi rovno celú bývalú internetovú stránku. Jednoducho premazali slovenčinu turečtinou a bolo to. Fotografie našich prevádzok a našich zamestnancov tam nechali a asi tam sú dodnes. Museli sme si vyrobiť nové stránky. Bohužiaľ, podľa konzultácií s IT odborníkmi sa tomu nedá zabrániť ani do bu- dúcna. V každom prípade sa proti tomu bojuje dlho, ťažko, draho a s neistým výsledkom.

Koľko prevádzok plánujete na Slovensku otvoriť? A v akom časovom horizonte?

Na Slovensku plánujeme otvoriť Mr. KEBAB v každom meste nad 30 000 obyvateľov, vo veľkých mestách aj viacej prevádzok. Záleží ale na konkrétnom záujme o náš model zo strany budúcich franchisantov, pretože až potom môžeme pre nich otvárať prevádzky. Bez ľudí sa to proste nedá.

Z druhej strany - zo strany developerov a majiteľov obchodných centier alebo rôznych vhodných nehnuteľností je záujem o umiestnenie fast foodu Mr. KEBAB celkom slušný. Pravidelne sa mi niekto ozýva s ponukou. Sme v hľadáčiku a už s preukázateľnými skúsenosťami a výsledkami. Naposledy nás veľmi chceli do Auparku v Žiline s tým, že zlý kebab tam už mali. Takže kebab tam chcú, ale jedine Mr. KEBAB, ináč tam umiestnia radšej niečo iné. Takej požiadavke sa ťažko odmieta, tak aktuálne najnovšiu prevádzku sme otvorili práve tam.

Má už svojho „pána“?

Zatiaľ je pod naším vedením, pretože tak narýchlo sme nevedeli zohnať záujemcu o franchísu. Ale v prípade záujmu ju kľudne prepustíme franchisantovi, ktorý ju dostane už s bonusom postavenia a zabehnutia. Náš primárny cieľ totiž nie je mať veľa vlastných prevádzok, ale budovať sieť franchisingových. Posilnili sme aj vlastné obchodné oddelenie o ďalšieho človeka, takže by to malo nabrať na obrátkach. Počítame s 2 - 3 novými prevádzkami ročne, pričom tento počet by sa mal medziročne zvyšovať.

Dnes je Mr. KEBAB - Made in Slovakia - medzinárodnou značkou. Z ktorých krajín prichádza záujem?

Ak by sme započítavali aj tie ukradnuté brandy, asi by to bolo už cca 5 krajín, v ktorých pôsobíme. Ale legálne prevádzky sú zatiaľ len tie slovenské. Maďarskú prevádzku som síce sám postavil a rozchodil, ale časom sa od nás odtrhla a je z toho ten už spomínaný súdny spor. Veľký záujem sa práve v tomto čase hlási z Čiech a silne uvažujú o zavedení našej siete v Rakúsku aj naši dodávatelia mäsa z tejto krajiny. V minulosti bol za mnou v Košiciach dokonca konkrétny záujemca z Brazílie. Jednania síce prebehli, ale naozaj v tom čase sme ešte neboli pripravení, takže sme ho museli tiež odmietnuť.

Mesačník Zisk manažment VIII. ročník / 5
Zhováral sa: Mgr. Václav Bobáň
Foto: Archív Mr. KEBAB

9 výhod franchise programu Mr. KEBAB

KVALITNÁ ZNAČKA - neustále sa upevňujúca na trhu
Systém NEUSTÁLEJ PODPORY franchisantov zo strany franchisora
NONSTOP PORADENSTVO - dobré rady po telefóne, prípadne osobne
Prepracovaný medzinárodný FRANCHISOVÝ KONCEPT
Finálna ÚPRAVA JEDÁL sa vykonáva priamo pred očami klientov
Príjemná RÝCHLA NÁVRATNOSŤ vložených prostriedkov do 2 - 3 rokov
Dôraz je kladený na kvalitné, čerstvé a CHUTNÉ SUROVINY
FLEXIBILNÉ nároky na FINANCIE v závislosti od veľkosti, lokality a úprav
Prístup k prepracovanému MARKETINGOVÉMU KONCEPTU